Wzierniki ginekologiczne - co należy wiedzieć?

Wzierniki ginekologiczne - co należy wiedzieć?

Wzierniki ginekologiczne - rodzaje, rozmiary, zastosowanie

Gabinety ginekologiczne mają w inwentarzu dużo sprzętów o mogłoby się wydawać dziwnym kształcie czy po prostu wyglądzie. Badanie wziernikiem jest jedną z podstawowych procedur. Jeśli masz wątpliwości, co do tego przedmiotu i użytkowania go przez swojego lekarza sprawdź poniższy artykuł.


Rodzaje wzierników ginekologicznych

Otóż, wzierniki ginekologiczne https://lines.com.pl/produkt/wziernik-ginekologiczny-z-centralnym-zamkiem/ możemy podzielić przede wszystkim ze względu na ich rozmiary. Wyróżnia się sześć rodzajów: XXS, XS, S, M, L. Różnica jaka między nimi występuje to szerokość łyżki. Ginekolog wybierając rozmiar urządzenia bierze pod uwagę takie elementy jak waga, wiek, wielkości kobiety, jej rozmiary, wielkość pochwy i przedsionka, a także obecność błony dziewiczej.


Kolejnym podział dotyczy użytkowania wzierników ginekologicznych. Jest to podział na jednorazowe i wielorazowe wzierniki. Jednorazowe są plastikowe i przezroczyste. A wzierniki ginekologiczne wielorazowe są metalowe. Po każdym pacjencie muszą być sterylizowane. Obecnie z niewielu miejsca już się z nich korzysta. Bardziej popularne są jednorazowe.


Zastosowanie wzierników

Wykorzystywane są one podczas każdej wizyty, m.in. do pobierania rozmazów z pochwy czy cytologii.


Pamiętaj, że to lekarz decyduje o tym jakiego wziernika użyje. Istnieje kilka rodzajów, które mogą zostać zastosowane, choć obecnie najczęściej są to jedynie jednorazowe, plastikowe wzierniki. Takie badanie nie powinno być bolesne, a jeśli tak jest to należy to natychmiast zgłosić.